Czy można zasilić świat w 100% za pomocą OZE?

To pytanie postawili sobie badacze z Lappeenranta-Lahti University of Technology LUT i Energy Watch Group.

Przez prawie 5 lat badacze symulowali globalne przejście na energię odnawialną do 2050 roku. Eksperyment dotyczył wszystkich sektorów gospodarki: energii, ciepła, transportu czy nawet odsalania wody. W efekcie okazało się, że zrównoważony system energii oparty o OZE jest bardziej wydajny i opłacalny niż obecny.

Wedle symulacji ludność świata do 2050 roku wzrośnie do 9,7 miliarda ludzi, a zapotrzebowanie na energie będzie rosnąć średnio o 2% w skali roku.

Raport opracowany przez Finów i Niemców wskazuje, że kluczem do transformacji energetycznej jest decentralizacja produkcji energii oraz wykorzystanie biopaliw. Jednak to energia słoneczna i wiatrowa będzie stanowić 88% światowej produkcji energii. Zastąpienie klasycznych źródeł energii w sektorze energetycznym i ciepłowniczym jest możliwe do 2030 roku, a w transporcie do 2050 r.

Raport jest pierwszą próbą zbadania pomiaru zużycia energii z godziny na godzinę w skali światowej w tak dużej przestrzeni czasu. Po więcej informacji zapraszamy na:

http://energywatchgroup.org/wp-content/uploads/EWG_LUT_100RE_All_Sectors_Global_Report_2019.pdf

 

WRÓĆ DO LISTY AKTUALNOŚCI

Kontakt

Dla mediów

media@grupalotos.pl

Znajdź nas na Facebooku

Projekt LEM - pilotażowe wdrożenie elektromobilności wzdłuż dróg sieci bazowej TEN-T

Cel projektu: Promocja zrównoważonego rozwoju transportu poprzez budowę punktów ładowania samochodów elektrycznych wzdłuż dróg sieci bazowej TEN-T

Beneficjent: LOTOS Paliwa Sp. z o.o.