Ładowanie telefonu w elektryku bez wpływu na zasięg?

Często zdarza się, że miłośnicy aut spalinowych żartują z samochodów elektrycznych. Jednym z powodów jest, rzekome zmniejszenie zasięgu przy ładowaniu telefonu komórkowego w samochodzie.Posiadacze aut z napędem spalinowym radzą, elektromobilnym nie ładować swoich telefonów podczas jazdy. Czy ładowanie smartphona rzeczywiście wpływa na zasięg samochodu elektrycznego?

Ładowanie telefonu w „elektryku”

Dla przykładu, pojemność baterii w smartphonie to 4 000 mAh, czyli 4 Ah. Ilość energii w watogodzinach, która jest przechowywana w baterii, jest równa pojemności baterii wyrażoną w amperogodzinach razy napięcie na stykach. Napięcie na stykach wynosi 3,85 wolta (3,85 V). Wzór wygląda następująco: 4 Ah x 3,85 V = 15,4 Wh. Producent baterii telefonu, powinien podać wskazane jednostki na oznaczeniu baterii.

Ilość energii w watogodzinach, która jest przechowywana w baterii, jest równa 15,4 Wh, czyli 0,0154 kWh. Zmiana jednostek pokazuje, że ładowanie telefonu w samochodzie elektrycznym ma znikomy wpływ na jego zasięg. Jak? Jeśli weźmie się pod uwagę oszczędnego „elektryka” zużywającego 15 kWh/100km, to telefon, którego ładowanie pobierze 0,0154 kWh obniży jego zasięg jedynie o 100 m.

 

Bądź elektormobilny! Wybierz samochód elektryczny. Ładuj go na Lotos Niebieski Szlak.

WRÓĆ DO LISTY AKTUALNOŚCI

Kontakt

Dla mediów

media@grupalotos.pl

Znajdź nas na Facebooku

Projekt LEM - pilotażowe wdrożenie elektromobilności wzdłuż dróg sieci bazowej TEN-T

Cel projektu: Promocja zrównoważonego rozwoju transportu poprzez budowę punktów ładowania samochodów elektrycznych wzdłuż dróg sieci bazowej TEN-T

Beneficjent: LOTOS Paliwa Sp. z o.o.