Więcej pojazdów i ładowarek – aktualizacja licznika elektromobilności

Nowe informacje od PSPA i PZPM. Ile BEV i PHEV zarejestrowano do końca lipca? Czy będziemy mieć dostęp do większej ilości ładowarek?

Bez większych zaskoczeń liczba elektrycznych pojazdów osobowych BEV (battery electric vehicles) i PHEV (plug-in hybrid electric vehicles) w Polsce rośnie z miesiąca na miesiąc. Od czasu publikacji poprzedniego podsumowania zarejestrowano ich 238. Aktualnie w kraju mamy teraz 4009 w pełni elektrycznych pojazdów osobowych i 2321 hybryd plug-in. Stosunek procentowy pozostał więc bez zmian.

Właściciele pojazdów elektrycznych mają też do dyspozycji coraz więcej ogólnodostępnych punktów ładowania (1457) zapewnianych przez 785 stacje znajdujące się w kraju. Wśród nich, oczywiście te współfinansowane z Funduszy Europejskich, na Niebieskim Szlaku. Większość stacji (524) oferuje możliwość ładowania prądem przemiennym (AC), pozostałe 261 prądem stałym (DC). 

W rankingu miast z największą ilością stacji ładowania pierwsze miejsce utrzymuje stolica, z liczbą przekraczającą powoli setkę. Drugie i trzecie miejsce zajmują Kraków i Wrocław, które posiadają ich około 50! Czołówkę ścigają już Katowice, posiadające wg. ustaleń PSPA, 40 stacji. Mamy nadzieję, że te liczby będą się powiększać. 

A jak przedstawiają się dane dotyczące innych pojazdów elektrycznych? 

Zarejestrowano 25 nowych samochodów dostawczych i ciężarowych, 8 autobusów i 595(!) motocykli oraz motorowerów. Liczba elektrycznych pojazdów dwukołowych rośnie w niesamowitym tempie, a w oparciu o ostatnie doniesienia z rynku spodziewamy się, że w tym roku będziemy informować o kolejnych elektrycznych dostawczakach i powiększeniu ekologicznej floty komunikacji miejskiej. 

Nowe dane dotyczące elektromobilności w Polsce wciąż budzą optymizm. Ciekawe, ile nowych pojazdów i stacji pojawi się do końca roku?

WRÓĆ DO LISTY AKTUALNOŚCI

Kontakt

Dla mediów

biuro@lotospaliwa.pl

Znajdź nas na Facebooku

Projekt LEM - pilotażowe wdrożenie elektromobilności wzdłuż dróg sieci bazowej TEN-T

Cel projektu: Promocja zrównoważonego rozwoju transportu poprzez budowę punktów ładowania samochodów elektrycznych wzdłuż dróg sieci bazowej TEN-T

Beneficjent: LOTOS Paliwa Sp. z o.o.